Solná sauna

24 dubna, 2023

Stále větší oblibě se těší solná sauna. Jaké benefity může sůl přinést lidskému organismu?

Léčebné účinky solné sauny jsou ověřené staletími 

Možná jste již zaznamenali pojem haloterapie – označuje přírodní léčbu solí pomocí inhalace vzduchu se solnými částicemi. Počátky využívání této metody sahají stovky let do minulosti a mají kořeny v Evropě, konkrétně překvapivě i v Polsku. Léčivý dopad soli na lidské tělo je dán bohatým obsahem minerálů jako jód, magnesium, brom, sodík nebo draslík. Způsobů užívání mikročástic soli existuje víc, nás ovšem nejvíc zajímá spojení soli a sauny.

Solná sauna se teplotou kolem příjemných 50 °C podobá BIO sauně. Relativní vlhkost vzduchu je tady ovšem ještě nižší, ta se pohybuje v rozmezí 15 – 30 %. Díky těmto mírnějším podmínkám zvládají pobyt v solné sauně i “netrénovaní” saunéři a děti. Jak je již z názvu patrné, hlavní roli v blahodárném procesu u tohoto typu sauny hraje sůl.

Nejčastěji je sůl do saun instalována v podobě solné stěny vystavěné z kvádrových bloků kamenné soli. Možná jste nevěděli, že ačkoli se typicky narůžovělé soli obecně říká himalájská, těžena je většinou v pákistánských horách. Další možností, jak dostat sůl do sauny, představují solné koše, případně generátory solného aerosolu. Vkusné koše na sůl dodáváme i s efektním LED podsvícením, které dokáže vykouzlit velmi příjemné osvětlení sauny. Esteticky nejpůsobivějším prvkem ale i nadále zůstává podsvícená stěna ze solných cihel. Podsvícené solné plochy hrají pestrou paletou narůžovělých a oranžových odstínů – tyto barvy k solné sauně zkrátka neodmyslitelně patří.

Poděkují vám hlavně dýchací cesty a pleť

První ze dvou oblastí zdraví, na kterou pozitivně působí sůl, jsou dýchací cesty. Ať už se jedná o astma, záněty průdušek, ucpané dutiny a další neduhy, pravidelné saunování s inhalací soli je vhodnou formou péče. Nebavíme se samozřejmě o akutních stavech, spíše o prevenci a dlouhodobém pozitivním návyku.

Druhou oblast pak představuje pleť. Léčivé účinky soli na nejrůznější kožní onemocnění nejsou žádnou novinkou, tělo mikročástice přijímá nejen přes sliznici nosu, ale také otevřenými póry. Jako výborné doplněné saunování lze využít solný peeling. Ten si poměrně snadno můžete vyrobit i svépomocí ze tří základních ingrediencí. 

Solná sauna od Sauny Vital

Na výrobu solného peelingu budete potřebovat hrubozrnnou sůl, nejlépe tu himalájskou a rostlinný tuk – ideálně panenský olivový nebo kokosový olej. Volitelnou třetí ingrediencí je pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Masáž peelingem pomáhá pokožce s prokrvením a zbavováním se odumřelých kožních buněk a k pobytu v solné sauně se zkrátka perfektně hodí.

Pokud již jste majitelem jiného typu sauny a zatoužili jste po té solné, netřeba zoufat. Infrakabinu nebo finskou saunu je možné doplnit o panely ze solných cihel nebo o již zmiňované koše a při pobytu v sauně tak inhalovat blahodárné solné částice.