Finská sauna

Chcete snadno zvýšit kvalitu svého bydlení a dopřát si běžně skvělý zážitek? Dokonale relaxovat po práci, zvýšit svou imunitu a zahnat nemoci? Užít si lépe času v soukromí a zvýšit svou produktivitu v zaměstnání či podnikání? Sauna je skvělý tip pro vaši zahradu i byt! Stačí najít nevelký prostor a zbytek už nechte na nás. Připravíme pro vás projekt sauny míru a vše zařídíme a postavíme. Záleží nám na každém detailu a poradíme vám i s volitelným příslušenstvím, jako je vířivka či chemie do vířivky.

Co je to finská sauna?

Finové tento postup používají už zhruba dvě tisíciletí a sauna je ve Finsku ještě samozřejmější součástí domu, než je u nás gril nebo ohniště. Ve finské sauně zajišťují vysokou teplotu rozpálená kamna a kameny sálající horko.  Finská sauna se oproti infrasauně nebo parní sauně liší vyšší teplotou, která může dosahovat až 120 stupňů Celsia, není však zdaleka nutné jít až do extrému. Je v ní také nižší vlhkost vzduchu, zpravidla nepřesahuje 15% hranici. Účinky vysokých teplot jsou mimořádně blahodárné – svaly se více prohřejí a dokonaleji zrelaxují, tělo vyplaví větší množství toxinů.  Tím snížíte pocit únavy, podpoříte svou imunitu vůči různým infekčním chorobám a promarodíte přes rok mnohem méně času. Zároveň vám sauna zlepší krevní oběh a okysličení orgánů. O zdravotních účincích však více níže.

Proč finskou saunu?

Finská sauna je skvělý způsob, jak zhodnotit nevyužívanou část vašeho pozemku, ať už u rodinného domku nebo na chatě či chalupě. Zejména novostavby se dnes často staví v jeho středu a pozemek pak není využitelný k založení plnohodnotné zahrady. Proto využijte jeden jeho kout pro zahradní saunu a z mrtvého nepoužívaného prostoru uděláte rázem jedno ze svých nejoblíbenějších míst. Ovšem i zahrada „klasická“ nebo dvorek poskytují nevyužívané kouty, které lze venkovní finskou saunou povýšit na zcela novou úroveň. Když pak ze zahradní sauny vyjdete na čerstvý vzduch a zchladíte se ve sněhu, bazénu nebo koupacím sudu přímo pod hvězdami, pročistíte si dokonale tělo i hlavu.

Je možné zřídit finskou saunu i v domě či bytě?

  • Samozřejmě, vyberte místo a my vám připravíme projekt finské sauny do domu či bytu na míru. Nebo vám i poradíme místo lepší. Finskou domácí saunu je ideální zřídit poblíž koupelny, abyste to z ní do sprchy neměli zbytečně daleko. Není to tak prostorově náročné, jak byste čekali – nejmenší sauny do domu mají zhruba tentýž půdorys jako sprchový kout. Nabídnout vám ale samozřejmě můžeme i domácí saunu pro 2 osoby a další typy domácí sauny.

Z čeho je finská sauna vyrobena?

Vybrali jsme ideální druhy dřeva. Základem konstrukce jsou smrkové hranoly. Tepelnou izolací v podobě PIR desek s hliníkovou fólií obkládáme palubkovým obkladem ze smrku, osiky, osiky thermowood, olše nebo cedru, případně velkoplošným materiálem značky.Tento typ materiálu je určen přímo do saun. Máte-li ale své vlastní požadavky na dřevo, rádi vám vyjdeme vstříc. Zakládáme si na tom, že veškerý materiál pečlivě kontrolujeme a probíráme v našem provozu v Ostravě.

Jaká kamna do finské sauny vybrat?

  • Ještě nedávno byla samozřejmostí kamna elektrická, dnes se stále častěji setkáváme s požadavkem na klasická kamna na dřevo. Obojí není problém. Kamna na dřevo s prosklenými dvířky zvyšují romantické kouzlo i účinky relaxace – dívat se do plamenů je pro řadu z nás lepší, než dívat se na rybičky. Jen u nich musíte čas od času vyčistit kouřovod, aby kouř neunikal do místnosti sauny.
  • Výhodou elektrických kamen je jednoduché ovládání. Nejčastěji zákazníkům doporučujeme kamna značky Harvia, která mají dlouholetou tradici a jako výrobci saun jsme s nimi velmi spokojeni. Spolupracujeme ale také se značkami Sentiotec, EOS, Tylo, Huum a dalšími. Doba nahřívání elektrických kamen se pohybuje od 45 minut do 1,5 hod, v závislosti na jejich výkonu.

Je možné kamna kombinovat s infrazářiči?

Ano, je to možné a je to dokonce jedna z oblíbených variant našich zákazníků. Kombinace s infrazářiči vám zvyšuje možnost volby podle toho, na jaký typ saunování máte zrovna chuť. Saunu můžeme doplnit o keramické zářiče německé značky Elstein tak, aby se dala použít samostatně jako infrasauna.  Případně můžeme vyrobit tzv. infrakout, tedy místo v prostornější sauně, kde  je možné se blahodárnému infrazáření vystavit.

Jaké má finská sauna účinky na mé tělo?

Pozitivních účinků je mnoho. Díky vysokému horku se vaše tělo detoxikuje, neboť toxické látky vyplaví pot a následně je spláchnete ve studené vodě. Už jenom tím výrazně snížíte pocit únavy a „omladíte“ tělo. Horko zároveň roztáhne vaše cévy, zrychlí tep srdce, a zajistí tak prokrvení a okysličení všech tkání. Kromě toho se vám v sauně zrychlí metabolismus, spálíte část tuků a zbavíte se i přebytečné vody v těle. Střídání horka a ledové vody navíc posílí váš imunitní systém, takže daleko lépe odoláte sezónním chřipkám a snáze se vám vyhnou chronická onemocnění. Finská sauna je prevencí proti astmatu a tiší bolesti kloubů revmatikům. A v neposlední řadě pomáhá saunování tvořit hormon zvaný serotonin, který v našem těle navozuje pocity štěstí.

Kdy není vhodné finskou saunu navštěvovat?

Obraťte se o radu na svého lékaře, pokud máte potíže se srdcem, trpíte vysokým tlakem nebo onemocněním cév, jater či ledvin. Stejně tak by si konzultaci měli vyžádat i lidé s epilepsií, astmatem, nádorovým onemocněním, cukrovkou, tuberkulózou či onemocněním štítné žlázy. Do sauny rovněž nechoďte, pokud jste dlouhodobě nachlazení nebo nachlazení přecházíte.  Stejně tak by měly být opatrné ženy při menstruaci a těhotenství a saunu v takovém případě navštívit výhradně po konzultaci se svým lékařem.