Pravidla Saunování #1: Infrasauna

14 března, 2023

Co je to infrasauna?

Infrasauna je druh sauny, která využívá infračerveného záření k vytvoření tepla a tím i účinků na lidské tělo. V sauně s infračerveným zářením jsou umístěny zářiče, které vysílají elektromagnetické záření v oblasti mezi viditelným světlem a mikrovlnami. Toto záření proniká do těla a nahřívá ho přímo, což vede k pocení a uvolňování toxinů z těla.

V infrasauně se teplota vzduchu uvnitř kabiny obvykle pohybuje kolem 50 až 60 °C, což je méně než u tradiční finské sauny. Infračervené záření však dokáže proniknout do hloubky pokožky a tělesných tkání, takže účinky jsou srovnatelné s tradiční saunou, ale s menším zatížením pro dýchací systém.

Účinky infrasauny

Mezi účinky infračervené sauny patří například zmírnění bolesti svalů a kloubů, zlepšení krevního oběhu a metabolismu, podpora imunitního systému a detoxikace organismu.

Ať už se jedná o infrasaunu do bytu, domu nebo infra saunu, kterou máte dostupnou v rámci vašeho welness pobytu či při návštěvě fitka, hodí se vám vědět jak na to.

Pro koho je infrasauna vhodná?

Infrasauna umožňuje saunování kardiakům, astmatikům, alergikům, vhodná je pro malé děti i pro ty, kteří těžce snáší vysoké teploty klasických finských saun. Pravidelné saunování 1–2 x týdně přináší kvalitní celkovou regeneraci těla – odolnost vůči infekcím, ústup onemocnění dýchacích cest, alergií, normalizace krevního tlaku, rehabilitační účinky a další.

Pravidla v infrasauně

Sauna zvyšuje látkovou výměnu, odplavuje únavové látky, zlepšuje zásobování kyslíkem a přispívá k získání bezprostředně kladného pocitu v podobě dokonalé čistoty kůže s patrným kosmetickým efektem, uvolnění a svěžesti s povzbuzením mnohých životních funkcí, zlepšení tělesné i duševní kondice.

Saunování v infrasauně lze provést kdykoli během dne, infrateplo působí podpůrně na lidský organismus, dodává mu energii a vitalitu. Člověk se necítí unavený jako po saunování v klasické sauně. Přesto se bezprostředně po saunování nedoporučuje zvýšená fyzická námaha.

Intezivní potící kůra

 • aplikujte 1 x až 2 x týdně
 • předehřejte si domácí infrasaunu cca 10 min před samotným saunováním na teplotu 33-35 °C
 • před sanunováním se osprchujte
 • jedna saunovací kúra v infrasauně trvá cca 25-35 min
 • přímo při saunování doplňujte do těla tekutiny – voda zkvalitňuje celkové působení infračerveného tepelného systému a urychluje látkovou výměnu
 • při saunování raději seďte, neboť infračervené záření je vysíláno horizontálně a nejlepší účinky se dostavují, když je tělo rovnoměrně prohříváno všemi infračervenými zářiči; výjimkou jsou infrasauny s vyhřívanou lavicí určené přímo k ležení a kombinované sauny, kde je umožněno ležení díky zabudovanému infrapanelu přímo v lavici
 • při saunování použijte 3 ručníky – na sezení, pod nohy a na stírání potu z těla
 • po saunování se osprchujte studenou či vlažnou vodou, ideální je kombinace s vodní či klasickou masáží
 • při podpůrné léčbě pohybového a cévního systému se po saunování neochlazujte studenou vodou, ale naopak se osprchujte vodou teplou – zamezíte tak smrštění tkání a maximalizujete uvolňující efekt

Prohřívací kúra, využití ve fitness a v masážních salonech

 • aplikujte i několikrát denně – při rekonvalescenci, z důvodu snížení bolesti či pro urychlení hojivých procesů
 • aplikujte před sportovním výkonem i po jeho ukončení
 • předehřejte si kabinu cca 5 min před samotným saunováním
 • jedna saunovací kúra v infrasauně trvá cca 10 min, do pocitu potu v lehkém oblečení (cvičební oděv)
 • následuje rehabilitační cvičení do pocitu bolesti, posléze krátký pobyt v infrasauně pro uvolnění svalového napětí a bolesti ve svalech, popřípadě může následovat potící kúra trvající cca 20 – 30 min, dle individuální potřeby
 • tato forma využití infrasauny zvyšuje pružnost měkké tkáně, čímž předchází zraněním svalů a pocitu bolesti ze cvičení
 • ze stejného důvodu je prohřívací kúra ideálním řešením také pro uvolnění svalstva a pohybového aparátu před masáží

Věděli jste, že naše Infrasauna je součástí ostravského fitness centra – FITPARK?