Co nedělat v sauně?
Saunování by mělo být přednostně časem, který věnujete sami sobě a strávíte ho ve znamení pohody. Proto zde platí dvě hlavní zásady: naslouchejte svému tělu a nespěchejte. Vše ostatní jsou naše doporučení, která si s pravidelným užíváním sauny upravíte podle svých zkušeností a pocitů. Na prvním místě v sauně nepodceňte pitný režim, pokud jste začátečník, nesnažte se hned zlomit rekordy a dopřejte si dostatek času na odpočinek.
Věděli jste, že při saunování dochází až k 4x většímu pocení, než je pro naše tělo běžné? Příjem tekutin je proto velmi důležitý. Řiďte se pocitem žízně. Vedle vody doporučujeme sáhnout po zeleninových nebo ovocných šťávách. Pokud cítíte větší míru únavy, může to značit právě dehydrataci. Do pitného režimu ale nezahrnujte alkohol, tomu se při saunování vyhněte. Do sauny také není dobré jít hladový ani přejedený.
Před saunováním je ideální dopřát si sprchu. Plavky nechte ve skříni. Věřte nám, ty s potící kúrou nejdou dohromady, zbytečně by vám dráždily kůži. Nahraďte je osuškou nebo prostěradlem. Dále doporučujeme vzít si s sebou jeden ručník, na který si sednete nebo lehnete a druhý, do kterého budete utírat pot.
Se saunováním začněte pozvolna, teplotu zvyšujte postupně. Začít potící kúru na horní lavici a pak sestupovat do nižších pater nemá smysl, radíme opačný postup. V sauně totiž vždy platí pravidlo, že u podlahy se drží nižší teploty a směrem ke stropu stoupají. Ať už si vyberete pro saunovací cyklus spodní nebo vrchní patro, doporučujeme zvolit pozici v leže, tak se prohřejete rovnoměrněji. V sauně nedělejte prudké pohyby, aby se vám nezatočila hlava. Stejně tak nepřekonávejte za každou cenu časové rekordy. Optimální délka saunování je pro každého z nás individuální. Někomu stačí 5 minut, jinému deset nebo dvanáct. Při saunování doporučujeme dýchat ústy. Pokuste se zároveň se zklidněním mysli také prohloubit svůj dech.
Mezi jednotlivými saunovými cykly je dobré dát si nejdříve krátkou vlažnou sprchu a poté se teprve ochladit v bazénku. Je to hygieničtější a pro vaše tělo šetrnější. Při potící kúře můžete krouživými pohyby ručníku nebo masážní žínky dopomoct pokožce k lepšímu prokrvení a pročištění. Další alternativou je použití březové metličky. Sáhněte po ní ideálně od druhého saunovacího cyklu dál, to už je na ni kůže připravená.
Mezi jednotlivými vstupy do sauny neuspěchejte dostatečný odpočinek na lehátku. Při závěrečné sprše doporučujeme použít na pokožku peeling, ten ještě pomůže dokončit očistu všech pórů. Nepoužívejte po peelingu mýdlo, to by kůži akorát nepříjemně vysušilo, naopak ji nechte, ať se sama přirozeně promastí a hydratuje. Pak už zbývá jen pohodlně se zavrtat v suchém ručníku nebo županu a smlsnout si na závěrečné lehké svačince.
Pokud máte zdravotní obtíže, zkonzultujte užívání sauny se svým lékařem. Na řadu neduhů sauna velmi účinně pomáhá, na jiné zase není vhodná. Saunování si navíc můžete dopřát v různých podobách. Můžete zapojit solnou terapii, která pomáhá s kožními problémy a ulevuje alergikům, nebo si vybrat bio saunu, která je vhodná pro astmatiky. Nebo pro vás může být tím pravým ořechovým parní lázeň či léčivé účinky infrasauny. Neostýchejte se poradit, jistě najdete to pravé řešení, které půjde ruku v ruce s vašimi zdravotními predispozicemi.