Infrasauny pro mateřské školy

20 února, 2023

Možná si říkáte, jestli je saunování vhodným prostředkem pro zlepšení imunity také u dětí? A my vám na to odpovíme, že zcela určitě je! Dokonce se dá říct, že pravidelné užívání sauny je nejlepší formou zvyšování dětské imunity. A to platí zejména o používání infrasauny.

Chřipky, neustále ucpaný nos, nekonečný kašel,… 

Vaše ratolesti jsou především v prvních měsících v kolektivu v mateřské škole vystaveny všem možným virům a infekcím, které si mezi sebou navzájem předávají. Oproti tomu děti, které se pravidelně saunují, jsou méně často nemocné a stávají se odolnějšími vůči infekcím horních cest dýchacích.  Dalším účinkem je samozřejmě fakt, že si mnohem lépe navyknou na přechody mezi teplem a zimou a tím pádem je tolik nezaskočí ani výkyvy teplot během roku.

Pravidla saunování u dětí

Pravidla saunování jsou pro děti trochu odlišná: je třeba dodržet dobu, kterou dítě v sauně stráví, vhodnou teplotu a zároveň je tomuto procesu postupně přivykat. Nejvhodnější je začít od tří let. V tomto věku vám dítě již může sdělit své pocity. 

Je třeba mít na paměti, že malé děti nemají vyvinutou termoregulaci, takže teplota v sauně by neměla přesáhnout maximálně 35 – 40 °C. Zároveň celý proces musí být mnohem pozvolnější, než-li u dospělého člověka. Organizmus dětí se prohřeje daleko rychleji, potící kúra u dětí trvá tedy cca 20 minut.

Ve školce jako součást programu

Infrasauna v mateřské škole poslouží skvěle především v podzimních a zimních měsících, kdy se může stát stálým a velice užitečným pomocníkem při budování imunity u dětí. 

Pravidelná týdenní návštěva může výrazně snížit jejich náchylnost nejen k respiračním onemocněním a zpestřit období sychravých dní, kdy se venku moc neohřejí. 

Pobyt v sauně rozhodně není nuda. V některých školkách si nechali instalovat do infrasauny reproduktory, ze kterých dětem pouští pohádky. Jinde zas berou do sauny knížku a dětem čtou nebo s nimi hrají jednoduché slovní hry. 

A v další školce pouštějí dětem pohádky na DVD, které mohou sledovat přes prosklenou část sauny.  

Tak nebo tak, děti si saunování opravdu oblíbily a užívají si každou proceduru. 

Do školek dodáváme infrasauny, v nichž jsou podmínky pro děti naprosto ideální: nízká teplota, postupné a pozvolné ohřívání a po sauně lehký odpočinek. Po infrasauně navíc není třeba využívat u dětí nepříliš oblíbené ochlazování například pod studenou sprchou apod. Další výhodou infrasauny je, že se procedury nemusí opakovat v sériích, jako je tomu při využívání jiných typů saun. 

Na fotografiích níže se můžete podívat, jak můžou vypadat sauny pro děti v mateřských školách, které jsme pro ně instalovali. Na kontě máme infrasauny v 31 mateřských školách, 4 základních školách a také 2 infrasauny v MŠ na Slovensku.