V posledním čtvrtstoletí prováděli čínští a japonští výzkumníci rozsáhlá bádání, která se týkala právě terapie infračerveným zářením. V Japonsku dokonce vznikla Infračervená společnost, kterou tvoří týmy lékařů a fyzioterapeutů, kteří provádějí v oblasti infračerveného záření hlubší výzkum a jednoznačně pozitivní vliv těchto paprsků na lidský organismus potvrzují.
Největší rozvoj po stránce ekonomické zaznamenaly infračervené lampy s vlnovou délkou o rozsahu 2-25 mikronů, které se objevily na trhu především v Evropě, Austrálii a na Východě. Bylo prodáno přibližně 700 tisíc ITS pro zdravou regeneraci těla a dalších 30 milionů lidí připustilo léčbu infračervenými paprsky. Němečtí terapeuti se nezávisle na tom zaměřili na metodu kompletní léčby lidského organismu infračerveným zářením.
Celou nabídku našich infrasaun naleznete zde. Rovněž se podívejte do galerie našich referencí, kde naleznete celou řadu povedených realizací.
Terapeutické účinky tepla
Následující souhrn je z knihy: Therapeutic Heat and Cold, 4th edition, ED. Justus F. Lehmann M. D., Williams and Wilkons, Chapter 9, anebo vypsáno z ostatních kapitol z této knihy.
Zvyšuje roztažnost kolagenových tkání
Snižuje tuhost kloubů
Snižuje svalový spasmus
Rozkládá zánětlivá ložiska, edémy a výpotky
Snižuje bolesti
Zvyšuje průtok krve
ITS – pasivní kardiovaskulární trénink
“Mnoho z nás pravidelně běhá, abychom trénovali náš kardiovaskulární systém, a ne abychom získali velké stehenní svaly. Pravidelné používání kabiny má podobnou kardiovaskulární zátěž a může být co se týká zvyšování kardiovaskulární kondice a spalování kalorií stejně efektivní jako pravidelné cvičení.”
(Journal of the American Medical Association, 7. srpna 1981)
ITS nabízí větší možnost výběru zátěže při stávajícím kardiovaskulárním programu a tím umožňuje poskytnout lidem imobilním a všem dalším, kteří nemohou podstoupit cvičební zátěž (cvičební programy), kardiovaskulární trénink.
Hlubokou penetrací, cca 4 cm do hloubky, produkovanou infračervenými paprsky ITS dochází k efektu prohřátí hluboko ve svalových tkáních a vnitřních orgánech. Tělo na tento hluboko-hřevný stimul reaguje přes hypotalamický systém zvýšením srdečního objemu a rytmu. Tato přínosná srdeční zátěž vede k žádoucímu kardiovaskulárnímu tréninku a zlepšování kondice.
Lékařské výzkumy potvrzují, že používání kabiny posiluje kardiovaskulární kondici následovně:
Jako potvrzení poznatků o zlepšování kardiovaskulární kondice může sloužit velký výzkum provedený NASA na počátku 80. let, který vedl k závěru, že stimulace kardiovaskulárního systému infračerveným zářením bude ideálním způsobem, jak trénovat kardiovaskulární kondici u astronautů během dlouhých vesmírných letů. Bylo zaznamenáno, že během ohřevu celého těla dochází ke zvýšení průtoku krve z 5,65-7,91 l/min až na 14,69 l/min.
ITS – arterioskleróza, hypertenze, koronární onemocnění
Finské lékařské výzkumy tvrdí, že pravidelné používání sauny zlepšuje elasticitu a poddajnost cév, a to z důvodu pravidelné dilatace a kontrakce cév způsobené právě saunováním. Německé výzkumy zase zjistily zlepšení viskozity krevní plazmy.
Účinky na imunitní systém člověka
MUDr. Paro uvádí, že zvýšení tělesné teploty vede u člověka k usmrcení bakterií a virů nebo alespoň, u některých druhů, k zástavě jejich reprodukčního cyklu. Jestliže je organismus infikován, začnou se množit leukocyty, které mají za úkol infekci zlikvidovat.
Stejného efektu můžeme dosáhnout i v infrakabině díky možným rozsahům infračerveného záření. V rámci prevence se doporučuje pobývat v kabině nejprve krátký časový interval při nižší teplotě, pak postupně interval prodlužovat a teplotu zvyšovat. Pokusy z univerzity v Michiganu prokazují stimulaci imunitního systému a likvidaci infekce.
Především v počátečním stadiu onemocnění, kdy se choroba ještě plně nerozvinula, se doporučuje včasné prohřívání a tím likvidace infekce tepelným efektem. Jsou-li již choroby plně rozvinuty, prohřívání se nedoporučuje, hrozí riziko zásahu do termoregulačních tělesných mechanismů.
Infračervené záření a eliminace toxických látek z těla
Následující souhrn pochází ze zdroje: Cline Medical Center, Nanino, British Columbia, Canada.
Dlouhodobým výzkumem bylo prokázáno, že složení potu v klasické sauně z 95-97 % tvoří voda. V infrakabině pak jen 80-85 %, zbytek tvoří tukové buňky a cholesterol, v tucích rozpustné jedy, těžké kovy, kyseliny, sodík a čpavek. Z toho vyplývá, že v klasické sauně se vyloučí potem jen 5 % škodlivin, kdežto v infrakabině 15 %.
Sauny a parní lázně byly po staletí používány k detoxikaci organismu. Tradičně se používaly pro zlepšení mentálního zdraví, snížení bolesti a pro zvýšení dlouhověkosti. V posledních letech byla intenzivně studována terapie hypertermií (pocením) a několik výzkumů je popsáno ve vědecké literatuře. Během těchto výzkumů bylo zjištěno, že sauny velmi snižují obsah toxických látek v těle.
Při správně provozované hypertermní terapii dochází k obrovskému vylučování těžkých toxických kovů, včetně rtuti, pesticidů a dalších. Teplo způsobuje vylučování toxinů z buněk. Toxické molekuly se pak přechodně uschovají do lymfy. Protože pot je produkován z lymfy, toxiny se touto cestou dostanou z těla ven. Pro tento způsob vylučování toxinů nejsou důležitá játra a ledviny. Z tohoto důvodu dochází k ulehčení jejich funkce a toxiny jsou schopny opustit tělo i při poruše jejich funkce. Toto může být pomoc pro chronicky nemocné pacienty, kteří jsou už tak pod velkým toxickým stresem.
ITS – spalování kalorií a kontrola nadváhy
V Guyton’s Texbook of Medical Physiology si dočteme, že na produkci 1 g potu spotřebujeme 0,57 kcal.
“Středně trénovaný člověk může v sauně vypotit 500 g potu, čímž spotřebuje 300 kcal, zhruba jako při běhu na 3,5-5 km. Teplem trénovaný člověk může lehce vypotit 600-800 kcal bez jakýchkoli nežádoucích účinků. Zatímco pokles váhy způsobený ztrátou vody můžeme lehce dohnat pitným režimem, spálené kcal už do organismu dodány nebudou. Protože ITS zvyšuje produkci potu 2-3 x oproti tradiční sauně, myšlenka na zvýšené spalování nadbytečných kcal je velmi zajímavá a lákavá.”
(The Journal of American Medical Association (JAMA), 7. srpen 1981)
Ztráta kalorií u osoby vážící kolem 75 kg při sportovní zátěži v délce 30 min:
Maratón – 393
Plavání – kraul 300
Jogging – 300
Tenis – rychlá hra 265
ITS – růstový hormon
Následující souhrn pochází ze zdroje: Cline Medical Center, Nanino, British Columbia, Canada.
Hypertermní terapie jako jedna z mála zvyšuje hladinu růstového hormonu, což zlepšuje kvalitu lidských tkání včetně svalů.
Infračervené záření a negativní elektromagnetické zdroje
Současná literatura, jako např. Cross Currents od Roberta O. Beckera, M. D., obsahuje detailní informace, které se týkají problematiky vystavení lidského organismu určitým druhům elektromagnetických polí – prostředí pod vedením vysokého napětí, počítačové terminály apod.
Japonské výzkumy uvádějí, že infračervené záření působí jako antidotum proti negativnímu působení těchto elektromagnetických zdrojů. ITS byl na přítomnost těchto toxických elektromagnetických polí testován a byl potvrzen jako zdravotně nezávadný. Švédský národní institut pro ochranu proti radiaci došel k závěru, že zářiče ITS nejsou nebezpečné.
ITS – výsledky výzkumů
Čínské studie potvrzují až 90 % zvýšení úspěchu léčby, pokud při ní bylo použito infračervené záření.
Léčba se týkala těchto nemocí
Japonští výzkumníci, jak je dokladováno v knize Infrared Therapy, uveřejnili následující výsledky
Dr. Masao Nakumura z O And P Medical Clinic v Japonsku oznámil velkou úspěšnost infračervené léčby u těchto nemocí
Japonští výzkumníci všeobecně deklarují zlepšení u těchto problémů
Infračervené záření pozitivně ovlivňuje i choroby nosu, uší a krku
Infračervená terapie je velmi vhodná též při onemocnění kůže
Všechny následující diagnózy jsou do jisté míry způsobeny špatným krevním oběhem. Infračervená kabina zvyšuje periferní prokrvení, čímž může ovlivňovat i zlepšení zdravotního stavu při těchto nemocích
ITS – krása
ITS – stres
Příjemné prostředí, klid a pohoda v infračervené kabině pomáhá odstraňovat stres.
Infrakabina představuje novou generaci saun, jelikož pracuje na zcela odlišném principu než klasické finské sauny. Mezi těmi, kdo měli možnost vyzkoušet vynikající vlastnosti tohoto produktu, byli sportovci na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996, kde byla infrakabina vyhlášena saunou olympijských her.
Pozor! Infrakabina není všelék a nemůžete ji použít kdokoli.
Nežádoucí účinky použití infrakabiny
Použité zdroje
Hupka, J. a kolektiv. Fyzikálna terapia. Martin, Osveta 1993
Jones, S., S., a Bailey, B., K. Sweat your to radiant health. Let’s Live Magasine, June 1994
Weider research group report: Weider’s Muscle and Fitness Magazine, January 1992
Journal of the Medical Association (JAMA), 7. srpen 1981