Blog

 
Finská sauna vs infrasauna - která sauna je pro mě lepší?

Finská sauna vs infrasauna - která sauna je pro mě lepší?

22. 08. 2024

 

 

Skočme do toho rovnýma nohama: jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje. Jak finská sauna, tak i infrasauna mají každá svá specifika i silné stránky. Nemůžeme jednu z nich označit za univerzálně nejvhodnější, protože každému zákazníkovi takzvaně sedne něco jiného. Rádi vás však seznámíme s hlavními výhodami obou saun i rozdíly mezi nimi. Povíme si, k čemu se dá finská sauna a infrasauna využít a pro koho je vhodná. Pusťte se s námi do čtení!

 

ROZDÍL MEZI FINSKOU SAUNOU A INFRASAUNOU

Začněme tím nejdůležitějším: hlavní rozdíl mezi infrasaunou a finskou saunou spočívá ve způsobu prohřívání a v teplotě, při které se saunujeme.

Účinky a princip finské sauny

Finská sauna funguje na principu střídavé lázně. Rozpálenou saunovou kabinu vyměníme za studené ochlazení a takto kúru absolvujeme několikrát dokola. Pobyt ve vysokých teplotách finské sauny nám vždy rozšíří cévy a zrychlí dechovou i srdeční frekvenci. Tělo se bude snažit samo ochladit, a proto začne vylučovat pot a s ním také nežádoucí látky a přebytečnou sůl. Následným ochlazením ve studené vodě pot z těla smyjeme a funkce organismu se nám zase vrátí do normálu. Díky tomuto otužovacímu procesu finská sauna zlepšuje kondici srdce i cévního systému a celkově posiluje naši imunitu.

 

Teploty a saunová kamna ve finské sauně

Jako topné těleso se ve finské sauně využívají saunová kamna s rozpálenými lávovými kameny, která jsou dnes ve většině případů elektrická. Mohou ovšem být také na dřevo. Kamna rozehřejí vzduch sauny na požadovanou teplotu, ve finské sauně nejčastěji mezi 85–90 °C, a takto rozehřátý vzduch pak prohřívá nás. Teplo z finské sauny nejde tolik do hloubky tkáně, díky střídavé lázni ale dochází k velkému otužovacímu efektu.

 

Účinky a princip infrasauny

Infrasauna oproti tomu funguje na principu hloubkového prohřátí organismu při nižších teplotách, které se v infrasauně pohybují optimálně mezi 35–60 °C. Topným tělesem jsou tady infrazářiče nebo infrapanely a celý proces funguje na bázi přímého prohřívání našeho těla, které do sebe přímo absorbuje infrateplo. Pokud je infratechnologie v naší infrasauně kvalitní, pracuje s optimální vlnovou délkou, takže tělo dokáže teplo přirozeně vstřebat. Ohřev okolního vzduchu je v infrasauně až druhotný. Oproti finské sauně tak můžete očekávat nižší teploty, ale vyšší potivost. Díky hloubkovému prohřátí těla dochází také k lepší detoxikaci organismu a efektivnějšímu uvolnění svalů a kloubů.

 

Prohřívání v infrasauně a regenerační účinky

Princip prohřívání v infrasauně se dá přirovnat k letnímu sluníčku: teploměr ukazuje 38 °C a my se potíme, přestože máme na sobě jen plavky. Důvodem je infrateplo, které nás hřeje také v infrasauně. Potící kúra probíhá najednou, bez přestávek, a trvá přibližně mezi 20-40 minutami. Její délku přizpůsobujeme hlavně vnitřnímu pocitu. Po vypocení následuje vlažná sprcha, která umožní infrateplu v těle doznívat a dovršit regeneraci. Díky saunování při nižší teplotě se tělo poctivě vypotí, není však povrchově rozpálené, a proto nevyžaduje prudké ochlazení.

 

 

PRO KOHO JE VHODNÁ FINSKÁ SAUNA

Ačkoli je finská sauna po zdravotní stránce v mnoha ohledech velmi prospěšná, nehodí se pro každého. Finskou saunu byste neměli používat například: pokud se potýkáte s vysokým tlakem nebo onemocněním cév, máte problémy se srdcem, játry či ledvinami nebo trpíte epilepsií. Opatrní byste měli být také u astmatu. Alespoň konzultace s lékařem je namístě u nádorových onemocnění, cukrovky a problémů se štítnou žlázou. Pokud vás dlouhodobě trápí nachlazení nebo jste v prvním trimestru těhotenství, finskou saunu také vynechejte.

V případě, že se na vás žádné z omezení nevztahuje a jste milovníkem klasického saunového rituálu, je finská sauna zrovna pro vás to pravé ořechové. Dopřejte si saunování v rozpálené, dřevem vonící kabině. Relaxujte za zvuku syčení páry při polévání lávových kamenů vodou. Otužujte se ochlazením ve studené sprše, ledovém bazénku nebo, v zimě, klidně i ve sněhu. Finská sauna vám bude skvělým parťákem při pravidelném otužování, posilování imunity a, díky teplem vyplaveným endorfinům, také při zahánění duševních neduhů.
 

PRO KOHO JE VHODNÁ INFRASAUNA

Velká výhoda infrasauny tkví v její širší dostupnosti. Může si ji totiž bezpečně užít řada zákazníků, pro které není vhodná sauna finská. Je to dáno právě nižšími teplotami, při kterých saunování probíhá a které jsou pro náš organismus méně náročné. Přesto by si i u infrasauny měli dát pozor lidé se zdravotními omezeními, jako jsou onemocnění jater, akutní zánětlivá onemocnění, vážné onemocnění ledvin nebo srdce, zhoubné nádory a chronická žilní insuficience. Nastávajícím maminkám doporučujeme konzultaci s lékařem.

Jestli se vás nic z výše uvedeného netýká, dejte infrasauně šanci! Splněným snem pro vás bude, pokud vám nevyhovují vám vysoké teploty finské sauny, ale rádi byste si dopřáli samotnou potící kúru pro její detoxikační, rehabilitační a regenerační účinky.
 

VYUŽITÍ FINSKÉ SAUNY

Možná sníte o malé saunové kabině pro jednoho nebo pro dva. Nebo půjdete cestou rodinné sauny, kterou využijete zároveň jako společenské místo k setkávání nejbližších a přátel. Obojí je možné. Finská sauna se prodává v několika variantách. Stačí, když si rozmyslíte účel sauny, a my vám s výběrem rádi poradíme.

Základem je vždy vhodné saunové topidlo. Standardní saunová kamna z naší nabídky lze polévat vodou, případně dovybavit aroma mističkou na vonné esence. Svůj saunový rituál pak budete moct libovolně pozměňovat a uzpůsobovat.

Ještě více možností se vám otevře, pokud si připlatíte za topidlo kombinované s výparníkem. Disponuje funkcí nastavení procentuální vlhkosti i teploty v sauně, takže vám umožní v jednom prostoru vystřídat klasickou saunovací kúru, herbal saunu, ale třeba i bio saunu. Jednotlivé procedury se totiž liší právě mírou vlhkosti a teplotou.

Při saunování obecně platí, že nižší teplota a vyšší vlhkost usnadňují dýchání. Zážitek ze sauny však kromě teploty a vlhkosti ovlivňuje také vůně. Proto stojí za zvážení kombinace saunování a aromaterapie. Může váš relaxační a otužovací rituál proměnit k nepoznání.

 

VYUŽITÍ INFRASAUNY

Infrasauna je vlastně takový malý domácí léčitel a fyzioterapeut v jednom. Chlubí se mimořádně širokým využitím. Kromě poctivé potící kúry, kterou si v ní můžete pravidelně (ideálně jednou až dvakrát týdně) dopřávat, ji můžete denně využívat také k prohřívání všeho druhu. Pokud vás například bolí záda nebo sedací aparát ze sedavého zaměstnání, stačí spustit nahřátí infratechnologie, posadit se dovnitř a pomocí infrazářiče lokálně uvolnit potřebná místa. Procedura trvá do pocitu potu a probíhá při otevřených dveřích.

Pokud můžete, investujte do infrasauny s vyhřívanou lavicí. U nás ji jako doplněk nabízíme u všech modelů. Teplo se díky ní totiž velmi dobře se dostane i k těm partiím, kam standardní zádové infrazářiče tolik nedosahují. U infrasaun v rozměru na ležení proto vyhřívací lavici zahrnujeme do standardní výbavy.

Nahřívání v infrasauně efektivně pomáhá také před sportovním výkonem. Částečně zastoupí strečink a předejde např. natažení svalu. Na konec sportovní aktivity pak můžete zařadit závěrečné prohřátí, které pomůže celý pohybový aparát uvolnit a zrelaxovat.

Velké oblibě se infrasauny těší také v masérských a kosmetických salonech. Rozšířují nabídku služeb o další atraktivní položku. A mají i praktické opodstatnění: masérovi předchozí nahřátí při samotné masáži usnadní práci. Potící kúra v infrasauně účinně vyhání sezónní nachlazení a chřipky. Navíc se infrasauna, zvláště ve spojení se solnou terapií či aromaterapií, může stát místem pravidelné relaxace a regenerace.

 

DÉLKA SAUNOVACÍHO CYKLU

Dalším z rozdílů mezi finskou saunou a infrasaunou je samotná délka saunování. Čas, který v obou saunách strávíme, se zásadně liší. Zjednodušeně se dá říct, že v infrasauně oproti finské sauně hodně času ušetříme. Platí to už jen kvůli samotnému nahřívání sauny. Finská sauna se nahřívá cca 40 minut, nahřívání infrasauny trvá přibližně 10 minut. U infrasauny je kratší doba dána tím, že nejde přednostně o nahnání určité teploty v prostoru sauny, ale o to, aby infrazářiče naběhly na svoji požadovanou vlnovou délku. Vycházíme z infratechnologie, kterou ve svých infrasaunách využívá společnost Sauny Vital, a tou je rehabilitační německá infratechnologie Elstein.

Jakmile se nahřejí infrazářiče v infrasauně, vstupujeme dovnitř. V infrasauně je v tuto chvíli cca 35–40 °C. Samotný saunovací cyklus probíhá nepřetržitě a trvá cca 20–40 minut. V průběhu sanovacího cyklu teplota v infrasauně optimálně vystoupá na max. 60 °C. Celkový čas, který saunování i s nahřátím a závěrečnou sprchou zabere, je přibližně jedna hodina.

U finské sauny oproti tomu celá procedura probíhá ve dvou až třech intervalech. Počáteční potící kúra trvá vždy cca 10–15 minut, po ní následuje ochlazení a krátký odpočinek a pak se vše zopakuje. Odhadem tedy můžeme říct, že na každé kolo budeme potřebovat přibližně 20–30 minut. Když k tomu přičteme dobu nahřívání finské sauny, dostaneme se v součtu na proceduru o délce 2–2,5 hod. Dá se tedy říct, že finská sauna je ideální pro ty z nás, kteří si mohou dovolit zpomalit a věnovat pravidelné relaxaci štědřejší porci času.

 

PROVOZNÍ NÁKLADY

Časové hledisko saunování nás rovnou přirozeně vede k jeho provozním nákladům. Jak už délka saunovacích cyklů napovídá, finská sauna a infrasauna kladou na peněženku majitele odlišné nároky. Infrasauna je bezpochyby úspornější volbou. Běžná domácí infrasauna pro dvě osoby spotřebuje přibližně tolik energie jako rychlovarná konvice, tedy mezi 1,8 - 2,1 kW. Za hodinový provoz infrasauny tedy v současné době zaplatíme částku v řádech nižších desítek korun.

U finské sauny je třeba počítat s delší provozní dobou, přičemž samotný příkon saunového topidla pro běžnou domácí finskou saunu se pohybuje podle její velikosti mezi 6 - 9 kW. Při nahřívání sauny jedou kamna na plný výkon, později přecházejí do režimu dohřívání. Na kolik vás tedy vyjde provoz? U saunovací procedury o délce 2 hodin za finskou saunu zaplatíte vyšší desítky korun až stokorunu. Počítáme při tom s elektřinou za současné ceny, zhruba 5,90 Kč/kWh.

 

POŘIZOVACÍ NÁKLADY - KOLIK STOJÍ INFRASAUNA A KOLIK STOJÍ FINSKÁ SAUNA?

Mezi pořizovacími náklady u finské sauny a infrasauny nejsou větší rozdíly. V naší společnosti Sauny Vital je pořídíte za podobnou cenu. Platíte si tak kvalitní technologie, konstrukce, materiál pro výrobu a výrobní čas – práci našich šikovných řemeslníků.

Všechny typy saun u nás vyrábíme se stejnou pečlivostí a pro všechny z nich vybíráme ty nejvhodnější dřeviny i stavební materiály. Finské sauny vybavujeme značkovými topidly a dalšími doplňky přednostně finské značky Harvia, infrasauny osazujeme přednostně německou keramickou infratechnologií Elstein, která je využívána také ve zdravotnictví. Proto je cena obou variant u nás srovnatelná. Zašlete nám v případě zájmu nezávaznou poptávku a my vám rádi zpracujeme návrh řešení včetně kalkulace na míru.

 

PROSTOR PRO SAUNU

Poslední, co ještě zbývá srovnat, je prostor, který je pro saunu potřeba vyhradit. Také v tomto ohledu vyhrává infrasauna. Infrasauna pro jednu osobu se rozměrově vejde do půdorysu standardního sprchového koutu. Navíc u infrasaun méně vadí snížený strop. Ve finských saunách je velmi oproti tomu důležité zachovat bezpečnostní vzdálenost mezi stropem a saunovým topidlem.

Při realizaci finské sauny je potřeba vyhradit alespoň malý prostor pro odpočívárnu a ochlazovnu, protože saunovací procedura probíhá na etapy. Z infrasauny stačí přejít do koupelny a dopřát si závěrečnou sprchu.

Další prostor u finské sauny zabere přívod elektřiny. Nejčastěji mívá výkon nejčastěji 400 V / 3x16 A (dle příkonu topidla). Vlastní prostorové požadavky má také rovná podlaha s dlažbou a odvětrání místnosti (běžné okno).

U infrasauny dostačuje jako zdroj el. energie standardní zásuvka (230 V / 16 A). Infrasaunu je možné postavit téměř na jakoukoli podlahovou krytinu, protože má ve většině případů vlastní dřevěnou podlahu. Drobné nerovnosti je možné dorovnat aretačními nábytkovými šrouby. Pro odvětrání stačí infrasauně běžná cirkulace vzduchu v místnosti, protože nevytváří tak vysokou teplotu, jako finská sauna.

 

ALTERNATIVNÍ VARIANTA - VENKOVNÍ SAUNA

Nemáte dostatek prostoru na interiérovou saunu nebo jednoduše chcete mít saunu postavenou venku? Těšíte se na ochlazení na čerstvém vzduchu? Nezapomeňte si pečlivě promyslet, zda vám zápal pro venkovní saunování opravdu vydrží. Neodradí vás nakonec sychravé počasí?

Pokud jste si svým rozhodnutím jisti, máme pro vás dobrou zprávu: finskou saunu i infrasaunu je možné realizovat také ve venkovní variantě. Stačí na to upozornit před započetím výroby, abychom mohli přizpůsobit konstrukci venkovním podmínkám.

Sauny stavěné pro venkovní použití jsou vybaveny zvláštními palubkami s přizpůsobeným profilem. Ty tvoří kvalitní vnější opláštění. Navíc naše venkovní sauny dostávají větší zateplení, speciální vnější povrchové úpravy, zastřešení, izolační prosklení a další náležitosti, které navrhujeme na míru každé realizaci.

Venkovní model infrasauny ani finské sauny vás tedy rozhodně nezklame kvalitou provedení. S ohledem na přípravu a samotný průběh saunování však pro venkovní užití většině zákazníků doporučujeme spíše sauny finského typu.

 

Pojďme si tedy na závěr ještě jednou všechny rozdíly mezi finskou saunou a infrasaunou přehledně shrnout:

Rozdíly mezi finskou saunou a infrasaunou
 

FINSKÁ SAUNA

INFRASAUNA

Princip sauny
Střídavá lázeň teplo / chlad. Ohřívá vzduch a od něj se ohřívá naše tělo.
Hloubkové prohřátí organismu, uvolnění a detoxikace.
Infratechnologie napřímo prohřívá tělo, prostor sauny je druhotný.
Teplota
Nejčastěji 85–90 °C, max 120 °C
35–60 °C
Příkon domácí sauny
Nejčastěji cca 6–9 kW dle velikosti sauny
Nejčastěji cca 1,8–2,1 kW dle velikosti sauny
Délka saunování vč. nahřátí
Cca 2–2,5 hodiny
Cca 45 minut - 1 hodina
Samotné nahřátí sauny
Cca 40 minut
Cca 10 minut
Využití
Možnost multifunkčnosti: finská sauna / biosauna / herbal sauna / ruská baňa / vulkán sauna ad.
Potící kúra / nahřívání problémových partií a lokálních ztuhlostí / rozehřátí před sportem nebo masáží / uvolnění po fyzickém výkonu / vypocení sezónního nachlazení
Vhodná pro
Milovníky tradičního způsobu saunování a parních nárazů
Uživatele, kteří si chtějí dopřát saunování, ale snáší hůř vysoké teploty finské sauny
Nevhodná pro
Problémy se srdcem, játry či ledvinami, epilepsie, vysoký tlak, onemocnění cév, astma, nádorová onemocnění, cukrovka, tuberkulóza, problémy se štítnou žlázou, těhotenství v prvním trimestru, menstruace, dlouhodobé nachlazení.
Onemocnění jater, akutní zánětlivá onemocnění, vážné onemocnění ledvin nebo srdce, zhoubný nádor nebo chronická žilní insuficience. V těhotenství doporučujeme konzultaci lékaře.
Prostor pro saunu
Min. 130 x 150 cm / 
ideál 220 x 180 cm  + odpočívárna a ochlazovna
Min. 120 x 110 cm /
ideál 130 x 120 cm infrasauna pro dva / 
220 x 130 cm infrasauna na ležení
Venkovní varianta Ano Ano
Pořizovací náklady
Shodné s infrasaunou ve srovnatelném provedení
Shodné s finskou saunou ve srovnatelném provedení
Provozní náklady
Vyšší desítky korun na saunový cyklus
V řádu nižších desítek korun na saunový cyklus
Technická příprava
Rovná podlaha s dlažbou, el. přívod nejčastěji 400 V / 3x16 A, odvětrání místnosti (okno)
Betonová podlaha nebo podlaha s krytinou, el. přívod nejčastěji 230 V / 16 A, běžná cirkulace vzduchu v místnosti
 

 

chevron_left Zpět

 

 

Máte zájem o naše produkty?

Domluvte si schůzku s našimi experty na jednom z našich showroomů. Společně vybereme to nejlepší řešení na míru vašim potřebám.

© 2024 Sauny-vital.cz "Tradiční český výrobce"

Tato webová stránka používá cookies

Na těchto stránkách fungují cookies, které naše společnosti využívají. Jednotlivé typy cookies a jejich dobu zpracování naleznete popsané níže v tabulce. Zvolte prosím Vámi preferovanou variantu. Pokud byste nás potřebovali ohledně výkonu vašich práv v souvislosti se zpracováním cookies kontaktovat, obraťte se prosím na společnost, jejíž stránky procházíte, nebo na našeho Pověřence pro ochranu osobních údajů. Pokud si myslíte, že s osobními údaji nenakládáme, jak bychom měli, máte možnost podat stížnost u Úřadu pro ochranu osobních údajů. Budeme však rádi, pokud se nejdříve obrátíte přímo na nás a budeme tak moct Váš požadavek obratem vyřešit.