Saunování, dřevem provoněný rituál, je součástí mnoha kultur po celém světě. Vlastně jde o jednu z nejstarších a nejoblíbenějších forem regenerace vůbec. Kořeny saunování totiž sahají do hluboko do historie. V sauně se už od dávných dob léčila řada nemocí a bolestí, ale rodily se v ní i děti. V některých zemích se sauna dokonce stala místem pro setkávání, využívaným podobně jako v našem prostředí hospoda. Čtete správně. V některých zemích se v saunách místo zachovávání klidu a ticha dodnes praktikuje tradice opačná. Sauna tam slouží jako společenské místo, kde je vítán živý hovor a zábava.
Největší oblibě se saunování těší ve Skandinávii a za mnohé jí v tomto ohledu vděčíme. Finsko je zemí, kde je sauna součástí většiny domácností. Není neobvyklé ani zřizování hromadných saun pro obyvatele celých domů.
Nejen pro Finy je dnes už naprosto běžné pořízení vlastní domácí sauny do domu, ale i do bytu. A tento trend se přenáší dál. Domácí sauna ani u nás v Česku není žádnou raritou. Naše společnost SAUNY VITAL vyrobila od roku 1999 několik tisícovek nejrůznějších typů saun jak pro domácí, tak pro komerční účely.
Obliba saunování je zkrátka i u nás znát. Přemýšlíte nad pořízením vlastního modelu? A padla vám do oka právě oblíbená finská sauna? Přečtěte si v našem článku odpovědi na otázky, na které se nás ohledně finských saun nejčastěji ptáte. Přidáme také naše rady a doporučení, které při práci se saunami i jejich majiteli neustále sbíráme a prohlubujeme.
Pojďme to vzít úplně od začátku: co je to vlastně sauna? Slovo "sauna" prý v původním jazyce znamená „střídavá koupel”. Saunou může být samostatná kabina, místnost, nebo dokonce domek, které jsou uvnitř celé obložené dřevem a vybavené topidlem. Tím bývají zpravidla elektrická kamna nebo kamna na zatápění dřevem.
Jak finská sauna funguje? Saunovací procedura střídá dva mechanismy: ohřátí těla v horkém, suchém teple saunové kabiny a pak ochlazení na čerstvém venkovním vzduchu, ve studené vodě nebo ve sněhu. Ideální teplota ve finské sauně se pohybuje mezi 85 - 95 °C.
K saunování ve finské sauně patří také příležitostné zvlhčení vzduchu, vytvořené parním nárazem. K tomu dojde, když polijete saunová kamna vodou. Celková vlhkost v sauně by však nikdy neměla překročit 10 - 20 %.
Modernějším společníkem finské sauny je infrasauna, která prohřívá tělo díky infračervenému záření. Přečtěte si náš článek, kde jsme pro vás sepsali vše podstatné o infrasaunách.
Celý proces saunování má nesporné pozitivní účinky, které potvrzují miliony spokojených uživatelů po celém světě. Pokud patříte mezi milovníky sauny i vy, jistě sami dobře víte, jak příjemná je. Po potící kúře se uvelebíte na lehátko k odpočinku a celým tělem se vám rozlije příjemná vlna únavy, tak typická právě pro chvíle po saunování.
Jde o dozvuk blahodárné regenerační procedury, kterou vaše tělo právě absolvovalo. V rozpálené kabině vám horkem zčervenala kůže, protože se vám postupně roztáhly krevní cévy a začaly vylučovat pot. Krev se vám rozproudila rychleji, stoupl vám krevní tep a tlak, aby se pak ve fázi ochlazení tělesná teplota vrátila zpátky normálu a krev se okysličila. Pocením jste účinně pročistili svůj organismus a nastartovali či dovršili spoustu léčivých procesů.
Pojďme si shrnout ty nejpřínosnější:
V případě řešení konkrétních zdravotních problémů a kontraindikací doporučujeme vždy konzultovat využití finské sauny s vaším lékařem. Více o tom najdete také v naší sekci “Finská sauna”.
Existuje několik zásad, na které je dobré dbát, abyste saunováním dosáhli správného výsledku a ozdravení. Pokud je dodržíte, můžete si zbytek pravidelného saunovacího rituálu libovolně přizpůsobit. Odměnou vám bude jedinečná relaxace.
Plánujete vyrazit do sauny? Začněte s přípravou s předstihem. Do sauny je dobré nejít s příliš plným břichem. Nemáme tím na mysli, že byste měli před saunováním hladovět. Doporučujeme dát si poslední jídlo cca 1,5 - 2 hodiny před saunou. Namístě je také příprava tekutin, které si vezmete s sebou. Odložte si je ideálně někde poblíž vaší relaxační zóny, abyste pitím doplnili to, co vypotíte. Vhodná je čistá voda, bylinkový čaj nebo ovocné či zeleninové freshe. Naším tipem je obohacení nápoje o prohřívací, voňavý zázvor.
Před samotným vstupem do sauny odložte oděv i všechny šperky a dejte si teplou sprchu. Do sauny vstupujte pouze v osušce nebo prostěradle. V komerčních provozech si vezměte s sebou také ručník nebo část prostěradla, kam si budete kromě těla položíte i chodidla, kdybyste se saunovali vsedě. U domácích saun vypodložení doporučujeme také - ochráníte si tak dřevěné části interiéru před propocením. Také nezapomeňte přibrat jeden malý ručník na stírání potu. Nakonec svoji výbavu můžete doplnit o masážní žínku nebo kartáč.
Pokud se saunováním začínáte, nepřežeňte to hned na začátku. Kromě obecných doporučení se nezapomínejte řídit vlastním vnitřním pocitem. Klidně si saunové cykly nastavte na 5 minut, pokud cítíte, že by vám víc nebylo příjemné. Standardně je dobré v sauně vždy strávit cca 5-15 minut. Čas si můžete pohlídat pomocí přesýpacích hodin, které jsou zpravidla uvnitř sauny k dispozici. Většinou je najdete připevněny na stěně a stačí je při vstupu otočit. Usaďte nebo položte se na saunovou lavici a klidně dýchejte.
Pro teplotu v sauně platí následující pravidlo: u podlahy je vždy chladněji a směrem ke stropu teplo narůstá. Vyšší teplota neznamená automaticky lepší výsledky. Raději vyberte úroveň lavice, která je pro vás optimální. Ideální teplota bývá zpravidla kolem 75 °C, a ta se nachází většinou na spodních lavicích. Pokud se rozhodnete pro saunování na vrchním patře, je dobré zvolit spíše polohu vleže, aby bylo celé tělo v jedné teplotní rovině. Nechcete totiž nejvyšším teplotám vystavit pouze hlavu.
Potící kúru můžete v sauně podpořit masírováním těla masážní žínkou nebo kartáčem. Pokud nic takového nemáte, nevadí. Můžete si k lepšímu prokrvení pokožky dopomoct alespoň masírováním dlaněmi.
Naposled otíráte krůpěje potu z těla a vycházíte z rozpálené sauny ven. Teď je namístě studená sprcha. Pokud na ni zatím nejste zvyklí, namočte nejdříve ruce a nohy, a pak postupně celé tělo. Jestli místo studené sprchy preferujete ochlazovací bazének, předřaďte před něj krátké opláchnutí teplou vodou. Po ochlazení vám přijde vhod také chvilka na čerstvém vzduchu. Můžete se protáhnout nebo si dát pár uvolňujících temp v bazénu. Nechte tělo vyrovnat své vnitřní funkce, a teprve pak zahajte druhé kolo procedur. Cyklus je dobré zopakovat celkem 3x.
Poslední saunování máte za sebou, ochladili jste se studenou vodou nebo její alternativou a lehce jste se protáhli. Teď si na závěr dopřejte teplou sprchu. Místo mýdla, které by vás v tuto chvíli nepříjemně vysušilo, vám doporučujeme použít peeling. Postará se o dočistění stále ještě otevřených pórů vaší pokožky. Později můžete nanést také vhodný tělový krém. V tuto chvíli je čas na zachumlání se do županu a natáhnutí se na relaxační lehátko. Nepodceňte odpočinek a nezapomeňte doplnit tekutiny. Zajíst hlad můžete např. lehkým ovocným nebo zeleninovým salátem. Po saunování se raději nepouštějte se do žádných náročných fyzických aktivit. Ideální je zakončit regeneraci klidovými činnostmi nebo, v případě večerního saunování v pohodlí domova, rovnou spánkem.